Zútulnite váš domov vďaka hygge

Počas dlhých zimných večerov, keď nám chýba slnko a energia na rozdávanie, je dánsky spôsob života hygge odpoveďou nato, ako sa cítiť pohodlne a príjemne za každých okolností a urobiť si tak z domova príjemné miesto na život vďaka úplne obyčajným maličkostiam.Životný štýl hygge sa stal v posledných rokoch veľkým fenoménom, ktorý už dávno presiahol hranice Škandinávie, kde vznikol. Veď práve Dáni by vám vedeli rozprávať o tom, aké je to žiť v krajine s nestálym počasím a pritom sa stále radiť medzi najšťastnejšie národy na svete.

Pokiaľ je vám pojem hygge neznámy, zjednodušene ide o filozofiu pohody a umenia cítiť sa dobre. Obed s priateľmi, hrubá pletená deka, do ktorej sa zababušíte, alebo šálka kávy v obľúbenom hrnčeku. To všetko sú zdanlivo obyčajné veci. Keď im však začnete venovať pozornosť, zistíte, ako veľmi našu náladu ovplyvňujú. A preto stojí zato sa zamyslieť, ako si do našich príbytkov naakumulovať viac hygge pohody.

Čo všetko vám teda pomôže zútulniť váš domov?

 

Svetlo

Sviečky, tlmené svetlá či teplo kozubu, to všetko sú veci, ktoré vám doma vykúzlia príjemnú atmosféru. Ako s nimi pracovať? Už dávno neplatí, že svetielka patria do miestností iba počas Vianoc. Pokiaľ teda nie sú vaše svetelné reťaze v tvare snehuliakov, nič vám nebráni v tom, aby ste vďaka tomuto typu osvetlenia získali mäkké, teplé svetlo, ktoré bude v izbe pôsobiť príjemne a upokojujúco. Spôsob umiestnenia už necháme na vašej fantázii.

 

 

A pokiaľ závidíte majiteľom všetkých horských chát a domov s krbom, ale žijete v príbytku, kde mať krb nie je možné, máme pre vás tip – biokrb. Užijete si tak oheň so skutočným plameňom bez nutnosti stavby krbu či neporiadku v podobe popola.

 

 

Pletené deky a hrubé ponožky

Hrubé deky, overaly či teplé vlnené ponožky. To všetko sú prvotné asociácie, ktoré nám v súvislosti s hygge filozofiou napadajú. Ale ruku na srdce, nedeľné leňošenie s knižkou v ruke je oveľa príjemnejšie, ak sa zababušíte do pohodlnej a teplej deky, však? Alebo večerný rituál, keď po ťažkom dni doprajete svojím nohám teplý kúpeľ a zároveň tie najhuňatejšie ponožky, aké ste doma našli. Za nás hovoríme, čím príjemnejšia deka na dotyk, tým lepšie. A niekedy stačí použiť vhodnú deku ako štólu cez posteľ a hneď pôsobí spálňa útulnejšie.

 

Vaše kreslo

Hygge odborníci sa zhodujú, že niekedy skrátka nie je možné dotvoriť celý domov hygge doplnkami. Vtedy odporúčajú vytvoriť si niečo ako hygge kútik, ktorý je iba váš a môžete ho považovať za malé útočisko po dlhom a namáhavom dni. Základom takého kútika by malo byť určite príjemné a pohodlné kreslo. Niekto dáva prednosť leňoškám či moderným nízkym kreslám, našim favoritom je jednoznačne závesné hojdacie kreslo, v ktorom môžete oddychovať a leňošiť či čítať svoju obľúbenú knižku. A cez leto ho môžete dať na verandu a užívať si ho opäť nanovo.

Nápoj v obľúbenej šálke

 

Bez ohľadu nato, aké povinnosti máte pravidelne na programe, vždy si nájdite čas na šálku obľúbeného čaju alebo kávy. Aj z takej obyčajnej rutiny možno spraviť príjemný rituál, ak pri tom použijete svoju obľúbenú šálku, popri káve si prečítate váš obľúbený blog alebo si šálku horúcej čokolády vychutnáte v spoločnosti priateľov. Že ste si ten svoj hrnček ešte nenašli? Máme pre vás tip. Do módy sa vracia nestarnúca klasika v podobe smaltovaných hrnčekov, ktoré dotvoria atmosféru v byte alebo na chate. A zároveň sú odolné, či už voči vysokým teplotám alebo útoku malých detí v kuchyni.

 

Hygge je predovšetkým o tom, ako si urobiť život príjemnejší a pohodovejší. Začnite s maličkosťami a čoskoro uvidíte, ako vás hygge štýl dokáže naladiť a spríjemniť tak váš bežný deň.  

Tieto a ďalšie produkty nájdete na Biano.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *